تبلیغات
آقای ایده - ربات کاریکاتوریست !

آقای ایده

ツ شما آقای ایده ی خودتان هستید

ربات والت دیزنی با تبدیل خطوط تصاویر به مسیر حرکت، روی شن‌های ساحل نقاشی می‌کشد

در این پست با ربات والت دیزنی آشنا خواهید شد؛ ربات کارتونیست که بصورت کاملاً مستقل طرح‌ها و نقاشی‌های کارتونی مختلفی را روی ماسه‌های ساحل میکشد. این ربات نارنجی شبیه به لاک پشت، زاییده تفکرات محققان والت دیزنی در موسسه تحقیقاتی زوریخ است. این موسسه در واقع شبکه ای از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی است که پروژه‌های جالب بسیاری را اجرایی کرده است؛ مثلاً الگوریتمی‌که تقریباً می‌تواند همه چیز را به فرفره تبدیل کند.

در ادامه مطلب با ما همراه باشید :)


ربات والت دیزنی ۶۰ سانتیمتر طول و ۴۰ سانتیمتر عرض و ارتفاع دارد. این ربات با سه چرخ طراحی شده است تا یتواند براحتی روی سطح بوم شنی یا ساحل حرکت کند. تصاویری که ربات والت دیزنی می‌کشد یا از قبل بارگذاری شده اند یا از راه دور توسط یک برنامه نویس کشیده می‌شوند و از طریق وای فای به کامپیوتر جانبی ربات ارسال می‌شوند.

طراحان این ربات تصمیم گرفته اند بجای امکان حرکت آزادانه در ساحل، محدوده حرکتی ربات را محدود کنند. برای اینکار با قرار دادن قطب‌هایی در ساحل مرزهای ربات را تعریف می‌کنند و ربات هم آنها را با یک اسکنر لیزری که پشتش قرار دارد، شناسایی می‌کند. ربات والت دیزنی با ترکیب این داده‌ها با یک یونیت اندازه گیری حرکتی توکار (IMU)، میتواند موقعیت خودش را مشخص کند و در یک محدوده مشخص حرکت کند.

طراحان ربات والت دیزنی بعد از بررسی گزینه‌های مختلف به این نتیجه رسیدند که بهترین ابزار برای کشیدن طرح‌ها روی شن، یک شن کش با شاخک‌هایی است که بالا و پایین بروند تا بتوانند خطوطی با ضخامت مختلف رسم کنند. این ربات کارتونیست به چرخ‌های نرم و شبیه به بالون مجهز شده است تا حرکت ربات در ساحل ردپای واضحی ایجاد نکند.

روی تصویر کلیک کنید تا نحوه حرکت ربات را ببینید

ما حالا به مهمترین قسمت طراحی این ربات می‌رسیم : ربات والت دیزنی چطور تصاویر را به داده‌های قابل درک تبدیل می‌کند؟

پل بردسلی، یکی از محققان ارشد موسسه تحقیقاتی زوریخ دیزنی در اینباره می‌گوید: ” طراحی ربات‌هایی که قادر به طراحی روی شن باشند، یک مسیر مشکل در عرصه رباتیک است.” به همین خاطر محققان الگوریتمی‌را طراحی کردند که خطوط تصویر را به یک مسیر حرکتی که ربات قادر به دنبال کردن آن باشد، تبدیل می‌کند. اگرچه این اندیکاتور خیلی خوب جواب نیازهای محققان را داده است اما باید کمی‌توسعه داده شود زیرا برای مسیر حرکت طرح‌های بزرگ باید بصورتی دستی کشیده شوند. محققان امیدوارند ربات والت دیزنی آنقدر پیشرفت کند که تبدیل به یک ربات کاملاً اتوماتیک شود و بتواند مسیر حرکت هر تصویری که در اختیارش قرار می‌دهند را رسم کند.

در حال حاضر ربات والت دیزنی به یک محدوده ده متر در ده متر محدود است اما دانشمندان امیدوارند بتوانند مقیاس حرکتی ربات را افزایش دهند تا از تمام ساحل استفاده کند. علاوه براین، گروه سازنده ربات کارتونیست قصد دارد این ربات را به ابزارهای مختلف تجهیز کند تا بتواند بافت‌های مختلفی را روی ماه حک کند. به گفته پل بردسلی، هدف نهایی والت دیزنی این است که این ربات بتواند طرح‌های بسیار بزرگ را در ساحل پیاده کنید. ” ما دوست داریم با این ربات کارتونیست طرح‌های بسیار عظیمی‌در روی ساحل پیاده کنیم تا همه از دیدن آنها شکفت زده شوند.”

متاسفانه بعید بنظر میرسد که ربات والت دیزنی وارد فاز تولید تجاری شود. اما این ربات کارتونیست هنرنمایی‌هایش را در ساحل شهر میامی‌و یکی از سواحل هند بخوبی به نمایش گذاشته است.


آخرین عناوین

نظرسنجی

تا چه حد از مطالب وبلاگ راضی بودید ؟


weblog242@gmail.com

خلاقیت به معنی مرتبط و متصل کردن موارد مختلف به یکدیگر است. وقتی شما از افراد خلاق می پرسید چطور مسئله یی را پدید آوردند، ممکن است قدری احساس گناه کنند. چونکه احتمالاً در پس ذهنشان متصورند کار اصلی را آنها انجام نداده اند. دیدگاه متفاوت این افراد، به خلق یک امر دگرگون شده منجر گشته است و البته بعد از مدتی این مسئله برای خودشان نیز واضح خواهد شد. "استیو جابز "

سازنده : محمدرضا حیدری

 • آقای ایده
 • آقای ایده
 • آقای ایده
 • آقای ایده
 • آقای ایده
 • آقای ایده
 • آقای ایده
 • آقای ایده
 • آقای ایده
 آقای ایده

نویسندگان

کلیه حقوق آقای ایده محفوظ است. مدیر سایت: محمدرضا حیدری