تبلیغات
آقای ایده - نسبیت چیست ؟

آقای ایده

ツ شما آقای ایده ی خودتان هستید


در ابتدای قرن بیستم میلادی، آلبرت اینشتین که یک کارمند گمنام ثبت اختراعات بود نظریه هایی در فیزیک مدرن به ثبت رساند که جهان فیزیک را متحول کرد و خود را به عنوان یکی از مشهورترین افراد جهان مطرح ساخت.

امروزه ما در حال استفاده روزمره از نظریه نسبیت اینشتین هستیم اما تعداد افرادی که اطلاعات کافی در مورد این نظریه داشته باشند کم است. البته اصول ریاضی این نظریه بسیار پیچیده است ولی میتوان به نحوی این نظریه را بیان کرد که برای عموم هم قابل فهم باشد و تبعات آن هم قابل لمس تر باشد. در این مقاله کوتاه هدف بنده معرفی نسبیت عام و خاص اینشتین به عموم افراد بدون تحصیلات فیزیک و ریاضی پیشرفته است.

نسبیت به طور کلی در فیزیک چه مفهومی دارد؟

منظور از نسبیت در فیزیک بسیار ساده است و از مدتها قبل از اینشتین از زمان گالیله آنرا به کار می برده ایم. نسبیت یعنی قوانین فیزیک را همه افراد در نقاط مختلف جهان هستی به یکسان درک میکنند و این قوانین برای همه یکسان است (البته دقیقتر آن است که بگوییم تمام افراد یا ناظرانی که با سرعت ثابت و بدون شتاب در حال حرکتند).

مثال روشن آن دو ماشین است که با سرعت ثابت پنجاه کیلومتر در ساعت در حال حرکت به سمت هم هستند. اگر قرار باشد که این دو ماشین تمام قوانین مکانیک را یکسان درک کنند پس باید سرعت حرکت آنها نسبت به هم را بتوانیم حساب کنیم که با یک حساب سر انگشتی برابر صد کیلومتر در ساعت خواهد بود. یعنی اگر یکی از ماشینها را ثابت در نظر بگیریم دیگری با سرعت صد کیلومتر در ساعت به آن نزدیک میشود. اگر دو ماشین با یک سرعت هم جهت در حال حرکت باشند سرعت نسبی آنها صفر میشود و عملا نسبت به هم ثابتند. مثال دیگر خود ما هستیم که همراه کره زمین با سرعت زیاد به دور خورشید میگردیم، اما چون سرعت ما با زمین یکسان است، سرعت نسبی ما نسبت به زمین صفر است و احساس حرکت نمیکنیم.

هزینه کپی فقط یک نظر است :)


آخرین عناوین

نظرسنجی

تا چه حد از مطالب وبلاگ راضی بودید ؟


weblog242@gmail.com

خلاقیت به معنی مرتبط و متصل کردن موارد مختلف به یکدیگر است. وقتی شما از افراد خلاق می پرسید چطور مسئله یی را پدید آوردند، ممکن است قدری احساس گناه کنند. چونکه احتمالاً در پس ذهنشان متصورند کار اصلی را آنها انجام نداده اند. دیدگاه متفاوت این افراد، به خلق یک امر دگرگون شده منجر گشته است و البته بعد از مدتی این مسئله برای خودشان نیز واضح خواهد شد. "استیو جابز "

سازنده : محمدرضا حیدری

 • آقای ایده
 • آقای ایده
 • آقای ایده
 • آقای ایده
 • آقای ایده
 • آقای ایده
 • آقای ایده
 • آقای ایده
 • آقای ایده
 آقای ایده

نویسندگان

کلیه حقوق آقای ایده محفوظ است. مدیر سایت: محمدرضا حیدری